Główne zalety światła LED

Główne zalety światła LED

Oświetlenie LED to kolejny etap rewolucji w naszych domach. Jednak, mimo że rozwiązanie to jest już szeroko dostępne, niewiele osób wie, dlaczego jest tak korzystne i jakie są jego główne zalety. Czas to zmienić! W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać technologię ledową, dlaczego jest ona korzystniejsza, niż tradycyjne żarówki oraz jakie są plusy wynikające z jej użytkowania. 

Efektywność energetyczna, jakiej nam trzeba

Oświetlenie LED jest doskonałą odpowiedzią na naglącą potrzebę naszej planety: konieczność zmniejszania poboru energii elektrycznej. Technologia w nim zastosowana pozwala na zminimalizowanie ilości pobieranego prądu, co ma pozytywny wpływ na środowisko wokół nas. Okazuje się nawet, że energia potrzebna do działania coraz popularniejszych LED-ów mogłaby zostać pozyskana jedynie z odnawialnych źródeł. Korzystanie z niej nie jest więc czynnikiem obciążającym dla środowiska, nawet jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie miejsca, w których przebywamy na co dzień. Jak potwierdzają to liczby? Okazuje się, że tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywa 70 W, a dioda LED do wytworzenia takiej samej ilości światła potrzebuje zaledwie 9-10 W. 

Warto także wspomnieć o badaniach, które pokazują, że aż 80% energii dostarczanej do urządzenia przekształca się w światło, podczas gdy 20% jest tracone i zamienia się w ciepło (dla porównania w przypadku zwykłej żarówki jedynie około dziesięciu procent energii elektrycznej jest przekształcane w światło). Oświetlenie LED jest więc najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę źródła światła żarowe, fluorescencyjne, meta halogenkowe, czy rtęciowe. 

Oświetlenie LED a domowy budżet

Jednak, czy oświetlenie LED nie obciąża naszego domowego budżetu? Przecież pojedyncza żarówka jest znacznie droższa niż jej tradycyjny zamiennik. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę wszystkie istotne elementy.

Pierwszy czynnik to zmniejszony pobór energii, o którym już wspominaliśmy, a który w oczywisty sposób przekłada się na większą wydajność, tańsze użytkowanie i comiesięczne korzyści dla naszego portfela.

Oświetlenie LED wyróżnia się także bardzo długim czasem pracy, które wynosi nawet 15 000 – 30 000 godzin. Ale to nie wszystko. Górna granica ustalona przez producenta nie oznacza, że w chwili jej osiągnięcia żarówka przestanie świecić. Dlaczego? Okazuje się, że diody LED nie “spalają się”, jak tradycyjne produkty, ale stopniowo tracą swoją jasność. Żywotność, której oznaczenie spotkamy na opakowaniu, oznacza zazwyczaj moment, w którym dioda straci 30% swojej jasności. Możliwe jest więc, że nawet po trzydziestu tysiącach godzin dalej będziemy mogli cieszyć się światłem, tylko o słabszej mocy. Warto też wspomnieć, że częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na okres czasu pracy i nie prowadzi do uszkodzenia diod.  

Dodatkowe zalety dla naszego portfela zauważymy, jeśli zdecydujemy się na podłączenie oświetlenia LED do czujników ruchu lub czujników światła dziennego. Zastosowane w nich innowacyjne rozwiązanie sprawia, że poszczególne elementy natychmiast się zapalają, a potem w wyznaczonym momencie bardzo szybko ulegają wygaszeniu. Nie jest więc  konieczny dodatkowy kilkusekundowy pobór mocy, który ma miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Bezpieczeństwo dla domu i rodziny

Kolejną zaletą oświetlenia LED jest ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jak już wspomnieliśmy, poszczególne elementy wykonane są na bazie wysokiej jakości materiałów. Nie zawierają także żarników oraz elementów szklanych, które są bardzo wrażliwe na uderzenia oraz wstrząsy. W ich wnętrzu znajdziemy za to aluminium i starannie dobrane tworzywa sztuczne, które uodporniają je na niskie temperatury i wibracje.

Oświetlenie LED nie jest także groźne przy bezpośrednim kontakcie. Ponieważ większa część pobieranej energii przetwarzana jest na światło, powierzchnia świetlówki nie nagrzewa się i nie grozi oparzeniem, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Zminimalizowane jest także ryzyko pożaru w domu, czy w pomieszczeniach biurowych. Nie musimy się także martwić o wełnę ułożoną nad podwieszanym sufitem, czy folię za rigipsami. W pełnie bezpieczne są także kable doprowadzające zasilanie.

Warto dodać, że to innowacyjne oświetlenie nie zawiera rtęci i innych szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie zarówno na nas, jak i na środowisko wokół. Zaletą jest więc nie tylko mniejsza ilość wytwarzanych odpadów, ale także ich znikoma szkodliwość. Diody LED nadają się w 100% do recyklingu, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

Technologia z możliwościami

Diody LED to innowacyjne rozwiązanie, które tworzone jest według ścisłych procedur i z największą starannością. Elementy, z jakich składa się ledowa propozycja, są podobne do części składowych, jakie znajdziemy w popularnych komputerach. Wszystko to sprawia, że oświetlenie jest nie tylko trwałe, ale też łatwe do kontrolowania. W przypadku zaawansowanych instalacji, oświetlenie w naszym domu możemy regulować m.in. za pomocą naszego telefonu. 

Technologia LED jest także przedmiotem dalszych badań. Okazuje się, bowiem że diody LED dają nam możliwość łączenia się z internetem poprzez fale świetlne, co nazywamy technologią Light Fidelity, w skrócie Li-Fi. 

Nasza oferta

Skoro więc oświetlenie LED ma tyle zalet, na pewno warto zastosować je w naszym domu. Jeśli szukasz propozycji, która łączy w sobie wszystkie wymienione wyżej zalety, sprawdź nasza ofertę. Na naszej stronie www znajdziesz m.in. wysokiej klasy kinkiety LED, kryształy LED, panele LED, czy powszechnie stosowane żarówki LED.

Nasza firma działa nieprzerwanie od 2003 roku, dzięki czemu posiadamy doświadczenie w tworzeniu nawet najbardziej skomplikowanych instalacji. Główny cel, jaki nam przyświeca to zadowolenie klienta i dopasowanie zastosowanego rozwiązania do jego potrzeb. O jakości naszych usług świadczą także pozytywne opinie, które pozostawili zadowoleni klienci. Już dziś przekonaj się, ile możesz zyskać, korzystając z oświetlenia LED.

Wróć do bloga