Jak dobierać końcówki światłowodowe?

Jak dobierać końcówki światłowodowe?

Sposobem na zwiększenie atrakcyjności wnętrza może być nie tylko wykorzystywanie tradycyjnych ozdób, wymyślnego wyposażenia oraz materiałów o urozmaiconych fakturach i barwach, ale także zastosowanie odpowiednich aranżacji świetlnych. W dobie korzystania z technologii LED pozwala to na swobodny wybór kolorów oraz ich natężenia, a jednocześnie znacząco redukuje potrzebną ilość energii elektrycznej. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest użycie dekoracyjnego oświetlenia światłowodowego. Przekonajmy się, jak działa taki system i sprawdźmy, jakie efekty można uzyskać, stosując właściwe końcówki.

Jak działają systemy światłowodów dekoracyjnych?

Światłowód dekoracyjny działa na tej samej zasadzie co światłowody używane do transmisji danych – światło przepływa w nim dzięki wysokiej przezroczystości materiału. Strumień wytworzony przez generator światła pracujący w technologii LED może być przesyłany światłowodem wykonanym z elastycznego i zarazem lekkiego szkła akrylowego. Generatory oferują możliwość wytwarzania światła o różnym natężeniu i barwie, a także tworzenie rozmaitych przejść. Co ważne, są obsługiwane za pomocą pilotów i pozwalają na tworzenie programów świetlnych. Światłowody mogą występować w wersji z oplotem – światło jest wówczas widoczne na jego końcu, a także odkrytej – w takiej sytuacji światło będzie „wypełniało” światłowód i będzie widoczne na całej jego długości. Odpowiednie efekty świetlne można tworzyć, korzystając z obu typów światłowodów, najlepsze rezultaty da jednak zamontowanie na ich końcach specjalnych końcówek.

Jakie końcówki można podłączyć do światłowodu?

Sposobem na uzyskanie spektakularnych aranżacji oświetleniowych jest użycie końcówek zakładanych na koniec światłowodu, które dzięki odpowiednio oszlifowanym płaszczyznom rozpraszają strumień świetlny, powodując, że zyskuje on więcej blasku i generuje różne efekty optyczne. W zależności od geometrii mogą to być klasyczne gwiazdki, kule, punkty świetlne i promienie. Końcówki występują jako wolnowiszące, a także montowane w podłogach, sufitach oraz zabudowach i meblach. Wytwarza się je z akrylu lub szkła, mogą też mieć formę punktowych reflektorków.

Wróć do bloga