Jak dobrać generator światła do światłowodów?

Jak dobrać generator światła do światłowodów?

Generatory LED to źródła światła, które są potrzebne do działania światłowodów. Od doboru właściwego będzie zależeć jakość i rodzaj oświetlenia. Zawsze muszą być dobrane do konkretnego miejsca. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, kupując generator LED.

Wybierając generator LED, powinieneś brać pod uwagę liczbę światłowodów, ich średnice, moc, kolor światła i możliwość sterowania pilotem. Każdy generator LED ma określoną pojemność, czyli liczbę światłowodów, jaką może pomieścić. Dostępne są modele z wentylatorem i bez wentylatora – posiadające chłodzenie pasywne. Ważnym parametrem, na który należy zwracać uwagę, jest moc, zwykle znajdującą się w przedziale od 3W do 75W. Dostępne są również modele z podwójnym wejściem, na przykład o mocy 2x10W lub mocniejsze. Niektóre generatory mogą działać synchronicznie przy podłączeniu do master-slave. 

Małe generatory będą się nadawać się do zainstalowania w trudnych miejscach. Z kolei duże generatory halogenowe i meta-halidowe dają więcej możliwości oświetlenia. Stosuje się je do większych, bardziej skomplikowanych instalacji. Istotny jest także dobór sposobu mocowania do miejsca, w którym chcesz zainstalować oświetlenie światłowodowe. Niektóre generatory mają możliwość zamocowania jedynie w pozycji horyzontalnej. Zwracaj również uwagę na ilość miejsc mocowania. Generator wpływa również na to, jaki rodzaj światła uzyskasz – czy będzie to jeden kolor, czy różne, z jaką częstotliwością będą się zmieniać.

Różne efekty świecenia

Przydatną funkcją generatorów LED jest sterowanie z pilota radiowego. Dzięki temu możesz korzystać z wielu opcji, na przykład wyboru koloru, których wybór może być ogromny. Niektóre generatory umożliwiają świecenie na biało, żółto, czerwono, zielono, niebiesko, fioletowo. Mają też zainstalowane różne programy świecenia, na przykład wielokolorowe naprzemienne, dające efekt przygasania, zmieniające kolory w sposób płynny lub skokowy. Na ostateczny efekt oświetlenia ma wpływ także dobór światłowodu, który może świecić bokami lub tylko końcówkami. Dzięki różnorodnym światłowodom i generatorom możesz uzyskać rozmaite ciekawe aranżacje wnętrz, efekt gwieździstego nieba na suficie, podświetlenie wystaw sklepowych i wiele innych.

Wróć do bloga