Jak efektywnie rozmieścić oświetlenie w kuchni?

oświetlenie kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki. Coraz częściej jest ona połączona z pokojem dziennym, przez co staje się elementem aranżacji domu lub mieszkania. Ogromne znaczenie ma więc nie tylko funkcja użytkowa, ale także zastosowana wystrój wnętrza. Jednym z elementów, które pomagają w jego kształtowaniu, a jednocześnie podnoszą funkcjonalność, jest światło. Szeroki wybór opraw oraz oszczędnego oświetlenia światłowodowego daje szerokie możliwości kształtowania wyglądu kuchni, a także pozwala na jej lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników. Jakie rodzaje oświetlania sprawdzają się najlepiej?

Oświetlenie funkcyjne

Oświetlenie funkcyjne to oprawy i źródła światła zamontowane w celu zapewnienia wystarczającego natężenia światła w miejscach, gdzie najczęściej wykonuje się codzienne prace kuchenne. Zazwyczaj będzie ono połączeniem oświetlenia ogólnego, montowanego na suficie w postaci żyrandola lub poszczególnych punktów świetlnych, a także oświetlenia strefowego – kinkietów oraz lamp. Nieocenione okaże się także oświetlenie podszafkowe, które może być włączane całościowo lub tylko w wybranych miejscach np. zbliżeniowo.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie światłowodowe dekoracyjne służy kreowaniu potrzebnych efektów świetlnych przez kierowanie strumienia światła na wybrane powierzchnie lub elementy, a także tworzeniu właściwej atmosfery czy wpływaniu na optyczną percepcję rozmiarów i ukształtowania wnętrza. Najchętniej stosowanymi rozwiązaniami są tu światłowody oraz węże świetlne i taśmy led, które mogą być instalowane w zabudowach ściennych i sufitowych oraz meblach. Ciekawe wrażenie daje między innymi oświetlenie tworzące efekt gwieździstego nieba, dzięki któremu możemy wyobrazić sobie, że jemy kolację pod gwiazdami.

Wróć do bloga