Zasady działania lamp światłowodowych

Zasady działania lamp światłowodowych

Oświetlenie światłowodowe nie jest nowością na rynku. Światłowody od wielu lat stosowane są w celach oświetleniowych, co ma związek z ich właściwościami i zaletami. Niegdyś bardzo popularne, zasilane bateriami, nocne lampki światłowodowe zastępują profesjonalne systemy, które pozwalają zmieniać panujący w pomieszczeniach klimat zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wyjaśniamy, jak działają lampy światłowodowe i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup.

Czym jest światłowód?

Aby w pełni zrozumieć zasadę działania lamp światłowodowych, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest światłowód. Światłowód to kabel optyczny, który powstaje z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych i cechuje się bardzo dużą elastycznością. Światłowody kojarzymy przede wszystkim z telekomunikacją, jednak kable optyczne nie służą jedynie w celu umożliwienia nam dostępu do Internetu i telewizji kablowej. Dzięki nim mogą powstawać m.in. wyświetlacze, obrazowody, czyli stosowane w medycynie endoskopy, czujniki, a także wyjątkowe lampy i całe systemy oświetleniowe. Zastosowanie światłowodów w celach oświetleniowych gwarantuje wiele korzyści. Poza funkcjonalnością oraz wyjątkowym efektem dekoracyjnym lampy światłowodowe cechuje długie, bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie.

Na jakich zasadach działa przewód światłowodowy?

Specyficzna budowa światłowodu umożliwia przewodzenie światła, którego źródło stanowi np. dioda LED. W zależności od rodzaju kabla optycznego, jego zastosowania oraz odpowiedniej obróbki światłowody zapewniają różne efekty świetlne. Wewnątrz światłowodu dochodzi do wielokrotnego odbicia światła. Światłowody mogą świecić samymi końcówkami lub boczną krawędzią. We wnętrzu światłowodu nie płynie prąd, co pozwala na zastosowanie tego rodzaju oświetlenia nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Wyjątkowe właściwości przewodów optycznych rozwiązują wiele problemów, które pojawiają się na etapie projektowania tradycyjnego oświetlenia. Lampy światłowodowe mogą mieć różne wykończenie, co wpływa na efekty świetlne, jakie zapewniają. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się lampy światłowodowe z kryształowymi zakończeniami, dzięki którym zyskujemy wyjątkowo elegancki oraz efektowny żyrandol. Nie mniej popularne jest oświetlenie światłowodowe, które imituje rozgwieżdżone niebo.

Wróć do bloga